Czy strony internetowe muszą być ładne? Inspiracje przeszłością Sieci i brutalizm w webdizajnie

Bartłomiej Konopa | Marcin Wilkowski

Zapraszamy na warsztat łączący zainteresowanie historią Webu z nowoczesnymi pomysłami na projektowanie stron WWW. W czasie spotkania eksplorować będziemy witryny internetowe z połowy lat 90., korzystając z zasobów fundacji Internet Archive. Poznamy metody pracy z Wayback Machine i zaawansowane sposoby eksploracji archiwalnego Webu. Będziemy analizować kod źródłowy starych stron i porównywać go kodem stron budowanych współcześnie. W ramach warsztatów stworzymy też własne brutalistyczne projekty, inspirowane dawną estetyką Sieci.

Nadrzędnym celem naszego spotkania będzie rozpoznanie fundamentalnej zmiany w myśleniu o tworzeniu stron WWW i dystrybucji informacji online - od paradygmatu "estetycznego" do "semantycznego".

Do udziału w warsztacie konieczne jest posiadanie laptopa. Umiejętności programistyczne nie są wymagane.

Mamy nadzieję, że udział w warsztacie pozwoli uczestnikom i uczestniczkom lepiej zrozumieć założenia stojące za koncepcją WWW jako medium dystrybucji informacji oraz ułatwi dostrzeżenie zagrożeń związanych z monopolizacją Webu przez dominujące komercyjne serwisy i usługi.

Szczegóły techniczne zostaną wysłane uczestnikom przed warsztatem.

Czas trwania: 4h (z przerwą)

Liczba uczestników/uczestniczek: 15

Prowadzenie:

Bartłomiej Konopa - absolwent kierunku archiwistyka i zarządzanie dokumentacją na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Obecnie starszy archiwista w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy oraz doktorant w Katedrze Archiwistyki i Zarządzanie Dokumentacją UMK. Przygotowuje dysertację poświęconą archiwom Webu i wykorzystaniu ich zasobów w badaniach naukowych.

Marcin Wilkowski - programista w Centrum Kompetencji Cyfrowych UW. Przygotowuje pracę doktorską o metodach badań historycznych wczesnego Webu w Polsce. Strona domowa http://wilkowski.org.

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OKSubscriptions powered by Strikingly